-

Testy a recenze - Peugeot 308

10.09.2012 | Peugeot 308 SW 2.0HDi: dobrá alternativa

Peugeot 308

Peugeot 308 SW spadá do stejné třídy jako domácí Octavia Combi. Během 2500 kilometrů jsme zkoušeli, zda faceliftovaný model 308 SW ve vrcholné verzi s dvoulitrovým turbodieselem nabídne podobné provozní vlastnosti jako podstatně dražší octavie.

Nečekejte, že by Peugeot 308 SW jezdil jako nejlepší auta nižší střední třídy. Za jeho volantem si určitě neužijete sportovní jízdu tak jako třeba ve focusu.
Ale jestli chcete dobře vybavené rodinné auto, které může mít až sedm sedadel (třetí řada je – jak to tak bývá – nouzová), mohl by vás recenzovaný Peugeot velmi zaujmout.

Možná o to víc, když základní výbava obsahuje všechny důležité prvky – čtyři airbagy, ABS, ESP, centrální zamykání, 16“ litá kola, denní světla, zatmavená boční skla, CD s MP3 přehráváním a USB vstupem a dokonce i dvouzónovou klimatizaci. Třeba taková Octavia Combi je s TDI (103 kW) a automatickou převodovkou o 173 tisíc dražší.

Design exteriéru se sice nebude líbit každému (z profilu na nás působí docela podivně), prostoru je uvnitř ale nadbytek pro vyšší jedince. Pohodlná sedadla s dobrou velikostí jsou polohovatelná v širokém rozsahu. Nechybí ani odkládací prostory na drobnosti či velkou PET lahev.

Nějaké chyby? Snad trochu zmatené ovládání autorádia (s velkým množstvím jednoúčelových tlačítek) a stejně málo intuitivní ovládání navigace (která stojí 22 tisíc korun, takže je na zváženoou pořídit si podstatně levnější externí navigační přístroj).

U Peugeotu 308 SW, dlouhého rovných 4500 mm, jdou jednoduše sklopit sedadla druhé řady nebo je dokonce můžete během pár vteřin úplně vyjmout (a vyndat z auta), pak se z 308 SW stane malý stěhovák. Základní objem kufru je neuvěřitelných 674 litrů (po výšku hrany oken) (pozn.FC: Octavia má 605 litrů), při sklopení zadních sedaček je celková velikost kufru 2149 litrů (pozn.FC: u Octavie je objem maximálně 1665 litrů).

Akce PeugeotTestovali jsme provedení s nejvýkonnějším dvoulitrovým turbodieselem, který nabídne masivních 340 Nm točivého momentu, jenž máte k dispozici od dvou tisíc otáček. Zátah je plynulý, motor neobtěžuje přílišným hlukem. Více než 1,7 tuny pohotovostní hmotnosti je hodně, motor na rozdíl od menších 1,6 HDI zatěžuje více přední nápravu, takže auto je „těžké na předek“ a v rychle projížděných zatáčkách tudíž zažijete s tímto motorem přirozenou mírnou nedotáčivost. Jízdní vlastnosti jsou v případě tohoto modelu s jednodušší konstrukcí podvozku (vzadu vlečená ramena) celkově příjemné, auto ani není výrazně komfortně naladěno; na rozbitých silnicích občas zaznamenáte tupé rány (zejména v kombinaci s příplatkovými 17palcovými litými koly, jejichž nízké pneumatiky nestačí nerovnosti odfiltrovat).
Nečekejte tedy sportovní živost či výrazně dobré tlumení nerovností, spíš takový příjemný kompromis.

Řízení je tradičně trochu necitlivé, není ale přeposilované jako u některých francouzských aut nedávné doby. Brzdy jsou standardně kotoučové na všech čtyřech kolech, k jejich dávkování či účinku není třeba říct nic kritického.
Nejsilnější turbodiesel lze kombinovat pouze se šestistupňovou automatickou převodovkou, která řadí docela rozvážně (pomalu).
Příhodnější volbou je podle nás šestistupňový manuál, který dostanete ke stejnému motoru (jeho výkon je nepatrně menší, 150 k). Navíc ušetříte rovných 30 tisíc korun.

 

23. 3. 2012 | datum
Právo | zdroj
7 | strana
Martin Žemlička | autor


www.federalcars.cz
Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2018 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems